دیدگاه‌ها، باور‌ها و پیش‌‌انگاره‌های ما

دسته‌بندی:

در ایجاد و پیشبرد ۱۰۰۰۰روز دیدگاه‌هایی در ذهن ما بوده که به ما جهت می‌دهند. با آنگه دیدگاه‌ها در تار و پود محتوای ۱۰۰۰۰روز وجود دارد اما شاید به راحتی دیده نشود. بنابراین در این برگ، همهٔ آنها را یکجا نوشته‌ایم. برخی از این دیدگاه‌ها را می‌توان با نتایج تحقیقات علمی پشتیابی کرد که له منابع آن اشاره کرده‌ایم. اما بیشتر آنها موضعات فلسفی و جهانبینی هستند و علم نمی‌تواند آنها رد یا اثبات کند. به هر حال آگهی از دیدگاه‌ها بی‌فایده نیست. همچنین این شفافیت کمک می‌کند مخاطبان راحت‌تر درباره استفاده کردن از محتوای ۱۰۰۰۰روز تصمیم بگیرند.

پیش‌انگاره‌ها

حق انتخاب

زندگی شما، تصمیم شماست و با این انتخاب شماست که چگونه می‌خواهید آن را بگذرانید. ۱۰۰۰۰روز برای شماست. ما نمی گوییم چه زندگی‌ای خوب است چه زندگی‌ای بد است. تلاش ما این است که واقعیت‌ها را نمایان کنیم. یعنی بگوییم اگر این را انتخاب کنی احتمالا این هزینه ها را دارد و این آورده‌ها را هم خواهد داشت. اما نمی گوییم این راه خوب است یا بد. چون نه خوب است نه بد.

باور به نبود رسالت از پیش تعیین شده

برخی بر این باورند هر انسانی در این دنیا رسالتی دارد و برای انجام آن رسالت به این دنیا آمده است. این گروه می‌پندارند که باید این رسالت را کشف کرد و زندگی شخصی و حرفه‌ای خود را در راستای این رسالت طراحی کرد. ما با این باور مخالفیم. ما باور داریم رسالتی از پیش تعیین شده‌ای وجود ندارد. از نظر ما انسان خود می‌تواند انتخاب کند زندگی شخصی و حرفه‌ای خود را بر چه اساسی بچیند و هر زمان تصمیم بگیرد آن را بازطراحی کند.

از دیدگاه برخی موفقیت تعریف بیرونی مشخصی دارد. در دیدگاه ما هر فرد تصمیم می‌گیرد که موفقیت برای او چیست و در هر زمان می‌تواند در تعریف خود بازنگری کند.

در دیدگاه برخی سبک کاری کارآفرینی بیشتر از کارمندی ارزشمند تر است. یعنی اگر یک کارمند، کارآفرین شود به فرد ارزشمندتری تبدیل شده است. در نظر پیروان این باور، معمولا کارآفرینان جایگاه بالاتری نسبت به کارمندان دارد و گاهی سبک کارمندی نکوهیده می‌شود. ما با این دیدگاه مخالف هستیم. به دید ما، ارزش دادن به سبک کارآفرینی (یا هر سبک دیگری) باعث پیچیده‌تر شدن انتخاب افراد مب‌شود. از نظر ما هر فرد باید بتواند سبک کاری مناسب خود را انتخاب می‌کند و سبک‌کار برتری وجود ندارد. کارآفرین شدن یک انتخاب است. هر انتخاب هزینه‌ها و آورد‌هایی برا انتخاب کننده دارد.

برابری حقوق انسان‌ها

از دید ما، انسان‌ها جدا از نژاد،‌ محل تولد، محل زندگی، رنگ پوست، خانواده و پیشینان، مذهب، سطح برخورداری و رفاه، زبان، میزان سلامت ذهنی و جسمی حقوق یکسانی دارند و تا زمانی که حق انسان دیگری را نگیرند، آزاد و دارای اختیار هستند. در این موضوع ما از منشور حقیق بشر پیروی می‌کنیم. منشور حقوق بشر را می‌توانید در اینجا به زبان فارسی بخوانید.

ارزش انسان‌ها با جایگاه شغلی و بهره‌وری تعیین نمی‌شود.

اگر کسی انتخاب کند که به صورت حداقلی کار کند،‌به معنای کم ارزشی او نیست.

هویت انسان جدا از کار و شغل اوست

مثال مدل ادم های موفق در کتاب های زدر مثال مدل ۸۰۰۰۰ساعت

از دید ما، اگر هم بخواهیم یک نسخه بهترین پیدا کنیم نمی‌شود و به تناقض می‌خوریم. از دید ما یه نسخه یکتا وجود ندارد. حتی چند نسخه محدود هم نیست. حتی برای هر کس یک نسخه هم نیست. الا نسخه ای نیست. در هر زمان از زندگی شما انتخاب می‌کنید. همین.

دسترسی‌پذیری

تلاش می‌کنیم محتوا به درد همه بخورد. اما از طرفی وقتی محتوای مخاطب جنرال دارد دفت کمتری پیدا می کند و بی فایده تر می شود. برای همین بعضی اوقات برخی محتواها بدرد همه نمی خورد…

تلاش می کنیم محتوا دسترس پذیر باشد. برای کسانی که به زبان فارسی بتوانن بخوانند و بشنوند. ساختار محتوا پراکنده نبودن دسترسی پذیر وبسایت و … تلگرام پادکست و …

تلاش می کنیم اسپانسرشیپ در محتوا تاثیر منفی نگذارد.

کلیشه‌ها

سن زدگی محل زندگی نژاد و قومیت جنسبت زدگی

کلیشه ها درباره شغل ها کلیشه ها در مشاوره شغلی کلیشه ها در روانشناسی

خطاهای شناختی

شفافیت

کار ما بیشتر گزداوری است. منبع ها شفاف قسمت تحلیل ما مشخص صریح گفته می شه

اعلام اشتباه‌ها

اصلاح خطا. سیستم برای بررسی و ارزیابیو کمک شما

کنشگری: هدف اول ما کنشگری در موضوعات مختلف نیست. ممکن است بعضی وقت ها در حد توان کنشگری کنیم اما منظم نیست

حقوق اولیه هر فرد:

منشور حقوق بشر؟؟ خلاصش؟

آیا ما روانشناس هستیم؟؟؟

ایا فقط ترجمه می کنیم؟؟

نقشه راه ما چیشت. چکونه کمکمان کنید

درباره اسم ۱۰۰۰۰روز، دلیلش و اشکلاتی که این اسم می تواند داشته باشد

دیدگاه ما به انچه در می‌نوانیم کنترل کنیم و آنچه نمی‌توانیم به انچه می توانیم تغییر دهیم و انچه از کنترل ما خارج است

دیدگاه‌ها ما به اقتصاد خانواده (دین مذهب فرهنگ اسم برارادن و خواهرانُ فامیل، بودن و نبودن فرصت های خانوادگی، برخورداری و رفاه، …) جعرافیا زمان بیولوژی (قد، وزن حنسیت، ظاهر، ناتوانی‌ها، اختلاا‌هال روانشنانی، ای دی اچ دی، اتفاق‌های زندگی (تروما … )

پاراماترهای زیاد مسله بهینه سازی (مساله بدخیم)

عادلانه نبودن دنیا در دیدگاه ما

بیشتر مخاطبان ۱۰۰۰۰روز در ایران هستند. آیا در وضعیت اقتصادی الان ایران مطالب شما بدرد می خورد؟

آیا همه شغل‌ها ارشمند هستند؟

چرا به برخی شغل‌ها بیشتر می‌پردازیم

۸۰۰۰۰هزارساعت ارتباطی با ما دارد؟

نگاه ما به پول و خوشبختی. پول خوشبختی میاره؟ بی پولی بدبختی میاره؟ نگاه ما به هرم مازلو | نیاز های اساس گلسر

دیدگاه ما روانشناسی مثبت گرا

دیدگاه ما به کتاب های بست سلر نیویورک تایمز، تدتاک ها و …

ایا ترجمه محتوایی که برای کشور ایالات متحده نوشته شده به درد ایران می خوره؟

زبان فارسی، ما فارسی را دوست داریم و فارسی صحبت می کنم

دیسکلیمر درباره بحث های قوی و نژادی در ایران. نگاه انسانی ما

۱۰۰۰۰روز یک work in progress هست

بیان اشتباه هامون

مشارکت مخاطبان در تولید، ارزیابی محتوا و …

نگاه ما به مشاوره دادن، مشکلات سیستمی مدل دراموری مشاوره کمبود مشاوره

مشاوره شغلی ایا باید یک شغل باشد؟ تدریش مشاوره شغلی در کشور؟ رشته ها دانشگاه ها و مطالب تدریس شده

نگاه ما به کوچینگ و کوچینگ در ایران

دیدگاه های همراهان و حامیان ما خیلی فاصله نداره ولی جاهایی هم هم دیدگاه نیست خودتون تحلیل کنید. ما ب خاطر رشد این کار مجبوریم با بازیگران دیگر تعامل داشته باشیم

هشدار درباره استفاده از «باید»

تلاش می‌کنیم محتوای ما نابسته به جهانبینی باشد. به طوری که مطالب برای همه افراد با هر جهانبینی، بتوانند استفاده کنند. ما پیش فرصی نداریم برای اینکه دین شما فلان است یا دین دارید یا ندارید. مثلا در باره روزه … این موضوع همیشه ممکن نیست مثلا … بخث عمیق فلسفی البته ما پیش فرض هایی داریم. حقوق بشر و …